126 de ani de la moartea “Luceafarului poeziei romanesti”

Luni, 15 iunie 2015, se împlinesc 126 de ani de la moartea poetului nepreche, Mihai Eminescu. În municipiul Giurgiu vor avea loc manifestări cultural-comemorative în memoria “Luceafărului poeziei româneşti “, organizate de instituţiile de cultură şi învăţământ din oraş.
O primă manifestare de acest gen va avea loc duminică, 14 iunie 2015, cu începere de la ora 20.00, la Ateneul “Nicolae Bălănescu” din Giurgiu, un spectacol denumit sugestiv “EMINESCU”.
O seară de muzică şi poezie în memoria lui Mihai Eminescu organizată de Consiliul Local, Primăria Giurgiu, Centrul Cultural “Ion Vinea” şi dr. Cosmin Georgescu.
În programul spectacolului regăsim partituri muzicale de excepţie din opera lui George Enescu (Impresii din copilărie – interpretează Ştefan şi Valentin Gheorghiu, Pastorala, Menuet trist, Nocturna, Vox Maris, Baladă pentru vioară, Oedip, Sonata pentru vioară – interpretează Yehudi Menuhin, Poema Română, Ciocârlia – interpretează la nai Gheorghe Zamfir, Rapsodia Română) şi secvenţe din George Călinescu, Tudor Vianu, Nicolae Manolescu şi Petru Creţia.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ÎN ATENŢIA ASISTENŢILOR PERSOANELOR CU DIZABILITĂŢI